Рута мейлутите: биография и спортна кариера

Литовската плувкиня Рута Мейлутите е единствената жена в света, която първо е спечелила златния олимпийски медал при възрастните, а след това е станала шампионка при младежите! Тя е и единствената носителка на олимпийски медал по плуване в историята на страната си. В Литва Рута е наричана Златната рибка и е смятана за национален герой. О животът и спортната кариера плувец тази статия.

Биография

Рута Мейлутите е родена в Каунас, Литва, на 19-годишна възраст.03.1997. В 2001, когато момичето е на четири години, в Автомобилна катастрофа Майка ѝ Ингрида умира трагично. Бащата на Рута Саулиус Майлутис заминава за Великобритания, за Плимут, където става медицинска сестра.

Момичето и двамата му по-големи братя Миндаугас и Маргирис са отгледани от баба си в селото. Rūta Meilutyte започва да плува на петгодишна възраст, а първият ѝ треньор е Giedrius Martiniūnis. Още от ранна възраст бъдещата шампионка има голяма физическа издръжливост: заедно с братята си сече дърва и се катери по дърветата.

Рута Мейлутите

Когато момичето е на дванадесет години, баща ѝ я отвежда в Плимут. Той вижда таланта на дъщеря си като плувкиня и я изпраща в един от най-добрите клубове по плуване в Англия - Плимут Леандър. Треньор на Рута е Джон Руд. Оттам тя започва да напредва в плуването, а през 2011 г. вече има две победи на Европейския младежки олимпийски фестивал.

Олимпийски игри 2012

На Игрите в Лондон петнадесетгодишната Рута Мейлутите е дебютантка. Тя за първи път се състезава на това ниво. И неочаквано спечели златния медал! В предварителната надпревара на 100 метра бруст при жените младата плувкиня изненада съдиите, като се класира първа и в същото време спечели златния медал Поставяне на рекорд Литва. След това дойде победата на полуфинала с европейски рекорд. Състезателите не можаха да се конкурират с Рута Мейлутите и в решителните състезания: тя спечели първото място и се превърна в нов национален герой!

Олимпийски шампион

След Олимпийските игри

След победата си в Лондон тя е обявена за най-добрата плувкиня в страната и е наградена с Ордена за заслуги към Литва. През септември 2013 г. Рута се срещна с Далия Грибаускайте, президент на Литва, която ѝ подари символична чаша и бурканче мед от собствения ѝ пчелин.

През следващите години тя неколкократно поставя европейски и лични рекорди. Счупва световния рекорд на световното първенство в Барселона през 2013 г., където печели две отличия наведнъж: злато на 100 м бруст и сребро на 50 м бруст.

Провал в Рио

След победната си серия Рута Мейлутите се отправя към Олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г. 19-годишният младеж е смятан за лидер на литовския отбор и първа надежда на страната. Президентът Далия Грибаускайте отпътува за Бразилия, за да наблюдава лично изпълнението на Goldfish. Но този път не завърши толкова триумфално. Плувкинята едва успя да влезе във финала на бруст и завърши с три секунди по-зле от 2012 г. В крайна сметка гордостта на нацията зае едва седмо място.

• Златна рибка

Въпреки неуспешното представяне никой в Литва не изпитваше злоба към младата Рута. Напротив, тя беше подкрепена от фенове, колеги от националния отбор, музиканти, блогъри, политици и дори от президента. От друга страна, треньорът на Джон Руд беше посрещнат с вълна от критики. В крайна сметка наставникът и наставляваният трябваше да се разделят. Руд заминава да работи в САЩ, а Мейлутите се връща в Литва от Англия.

Възраждане

След това плувецът прекъсва състезанието. Дори се появиха слухове, че мисли да се откаже окончателно от спорта. След провала си в Рио до края на 2016 г. Рута Мейлутите не е печелила никакви награди. С нов литовски наставник тя тренира в родния си Каунас и спокойно работи върху грешките си. А след това спечели националния шампионат.

През 2017 г. Златната рибка стана четвърта на световното първенство, а на европейското първенство по къси дистанции донесе два златни медала на националния отбор. Рута зае второ място на 100 м бруст на Европейското първенство в Глазгоу през 2018 г. Същата година на Световното първенство по къси бягания в Ханджоу тя печели сребро на 50 м.

Световната шампионка Рута Мейлутите

Експертите обясняват проблемите на Мейлутите с промяната във физиологията и превръщането им от момиче в жена. При бруст често се случва детето да се представи фантастично и след това да изчезне в нищото. Но Рута не се отказва и продължава да преследва нови победи. Сега плувкинята не мечтае за рекорди, а по-скоро има прагматично желание да се докаже.